Dlaczego warto trenować judo?

Jest wiele korzyści płynących z trenowania judo, dlatego trudno jest je zebrać w jednym artykule, ale postaramy się wymienić te dla nas- judoków najważniejsze i najbardziej odczuwalne. Co ciekawe, judo to sport, który został wybrany przez UNICEF jako najlepszy dla rozwoju dziecka. 

Judo jest jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów.

Oznacza to, że trening nie skupia się na poprawie jednej określonej cechy jak np. siła, lecz równomiernie rozwija całe ciało. W treningu ogólnorozwojowym stawiamy na poprawę funkcji takich jak szybkość, siła, zwinność, gibkość, skoczność, koordynacja, stabilność oraz prewencję kontuzji i urazów.
Wbrew pozorom, niewiele jest dyscyplin, które zapewniają ogólny rozwój. Większość sportów jest ukierunkowana na daną cechę. Często powoduje to kontuzje związane z dużą powtarzalnością ćwiczeń i eksploatowaniem wybranych partii mięśniowych, przy jednoczesnym nieproporcjonalnym rozwoju reszty ciała.
Wybór zajęć ogólnorozwojowych jest szczególnie ważny dla dzieci, dla których priorytetem jest harmonijny rozwój i minimalizacja ryzyka urazów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 42987680_701304540247859_2289044507355774976_n-1024x768.jpg

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na naukę.

Rodzice często obawiają się, że dziecko, które chodzi na zajęcia dodatkowe, nie znajdzie czasu na naukę i pogorszy swoje oceny w szkole, tymczasem jest odwrotnie. Mózg, który jest dotleniony podczas wysiłku fizycznego lepiej pracuje, co przyczynia się do lepszej koncentracji i sukcesów w nauce. Potwierdzają to badania opublikowane przez Holendrów w „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”. Zdaniem badaczy aktywność fizyczna podnosząc poziom endorfin oraz noradrenaliny, a także zwiększając dopływ krwi i tlenu do mózgu korzystnie wpływa pobudzenie i tworzenie nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi.
Lepsze wyniki w nauce są również spowodowane umiejętnością utrzymania uwagi na zadaniu i zarządzania czasem oraz mniejszymi problemami z koncentracją.

Nieodłącznym elementem judo jest nauka bezpiecznego upadania.

Od pierwszych treningów judocy poznają pady (jap. ukemi) , czyli ruchy, które pozwalają na bezpieczny upadek. Głównym założeniem padu jest ochrona głowy przed uderzeniem, które mogłoby nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wyróżnia się cztery pady: pad w tył, pad w bok, pad w przód i pad w przód z przewrotem, różnią się one ułożeniem ciała podczas upadku i są skonstruowane tak, aby jak najlepiej zamortyzować upadek.
Pady nauczane są stopniowo przy pomocy ćwiczeń dopasowanych do wieku i umiejętności.
Bardzo ważne przy nauce ukemi jest to, aby wykonanie padu stało się nawykiem i żeby wykonać go również w codziennych sytuacjach, w których zdarzają się upadki (np. jazda na rowerze, gra w piłkę nożną czy upadek ze schodów) i ułożyć odpowiednio ciało, aby uchronić zdrowie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_2856-1024x598.jpg

Judo jest polecane w leczeniu wad postawy i zaburzeń integracji sensorycznej

Dzieci są narażone na zakłócenie prawidłowej postawy ciała poprzez np. noszenie ciężkich, źle dobranych tornistrów, siedzenie przez długi czas w niedopasowanej ławce czy pochylanie się nad komputerem lub tabletem. Lekarze nie mają wątpliwości, że najlepszą metodą zapobiegania wadom postawy jest aktywność fizyczna. Na zajęciach judo poza dużą dawką ruchu, wykonywanych jest szereg ćwiczeń, pomagających nie tylko w zapobieganiu, ale także w zniwelowaniu już powstałych nieprawidłowości w ciele.
Nie tylko lekarze i fizjoterapeuci polecają judo, ale także terapeuci integracji sensorycznej. Zajęcia judo pomagają w terapii zaburzeń integracji sensorycznej ze względu na wykonywane ćwiczenia takie jak: skakanie, bieganie, czołganie i turlanie się, chodzenie tyłem, taczki. Wszystkie te aktywności wyzwalają konkretne reakcje sensoryczne i poprawiają organizację ośrodkowego układu nerwowego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie taczka-993x1024.jpg

Judo nie tylko usprawnia ciało, ale także, a może przede wszystkim kształtuje charakter.

Rola trenera na zajęciach nie ogranicza się do nauczenia ćwiczeń. Trener judo jest wychowawcą i autorytetem dla młodych zawodników. Swoją postawą przekazuje wzorce zachowań i wartości, których sam kiedyś zaczerpnął od swojego trenera.
Judo niesie ze sobą piękne zasady i wartości, którymi może się pochwalić niewiele sportów walki, jest to np. szacunek. Każdy trening i walkę rozpoczyna i kończy się ukłonem. Ponadto po walce podaje się rękę przeciwnikowi, aby podziękować za uczciwą rywalizację i możliwość samodoskonalenia.
W judo nie ma kopnięć i uderzeń, a każde niebezpieczne dla zdrowia zachowanie jest karane dyskwalifikacją.
Na zajęciach judocy pokonują własne słabości i przełamują lęki, bardzo mocno budując w ten sposób pewność siebie. Adepci judo uczą się również na zajęciach wytrwałości i dyscypliny

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_4412-1024x768.jpg

Judo jest piękną przygodą.

W dzisiejszych czasach ogromna liczba dzieci swój wolny czas spędza oglądając bajki lub grając na urządzeniach elektrycznych. Często dzieje się tak, dlatego że dzieci nie znają alternatywy na dobrą zabawę i jest im nudno. Zajęcia dodatkowe to nowe przeżycie, które daje odmienny pogląd na możliwości spędzania wolnych chwil. Dziecko poza zmianą otoczenia, zawarciem znajomości, które często stają się przyjaźniami na długie lata, poznaje nowe zabawy i ćwiczenia, z których jest dumne i chętnie się nimi chwali, opowiadając o zajęciach i swoich postępach. W pewnym momencie, u dziecka dzieje się coś niesamowitego. Nie może się doczekać kolejnego treningu. Jest ciekawe czego nowego się nauczy i czy uda mu się poprawić w ćwiczeniu, z którym ma problem. Chciałoby też wiedzieć co wydarzyło się u kolegi, z którym ćwiczy i finalnie zamiast zostać przed komputerem, wybiera pójście na judo. Nie dzieje się to odrazu, ale tak właśnie rodzi się pasja, które zamienia się w piękną przygodę. Sport to nie tylko aktywność fizyczna, ale także wspaniałe chwile spędzone na treningach, porażki i zwycięstwa, wyjazdy i podróże, które zostają na zawsze w pamięci. Są to również przyjaźnie trwające całe życie oraz wsparcie i szacunek, które sportowcy dostają od swoich kibiców.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_0293-1024x768.jpg

Trudno jest wybrać dla dziecka drogę, którą będzie podążało, ponieważ musi to być jego własna decyzja. My każdemu dziecku z całego serca polecamy judo ponieważ zapewnia prawidłowy rozwój psycho-motoryczny i jest świetną bazą pod inne sporty i aktywności.